Osłonka brodawki sutkowej, zwana inaczej nakładką, kapturkiem laktacyjnym może być z wyboru skutecznym rozwiązaniem wspomagającym karmienie piersią. Karmienie przy użyciu osłonki powinno przebiegać zgodnie z zasadami prawidłowej techniki przystawiania do piersi i zasad fizjologii laktacji, tak aby sprzyjać efektywnemu opróżnianiu piersi, budować laktację, poprawiać technikę karmienia. Obserwując poprawę i/lub redukcję problemu należy podejmować próby karmienia bez osłonki.
Przed zastosowaniem nakładki laktacyjnej należy wnikliwie ocenić problem jaki zgłasza karmiąca matka, stopień zaawansowania i stabilizacji laktacji, jamę ustną dziecka, jego stan kliniczny, gotowość oraz budowę i wielkość brodawki sutkowej.
Poddając ocenie cechy kapturka laktacyjnego należy przyjąć następujące kryteria:
Kształt otoczki i części wewnątrzustnej, grubość silikonu na brodawce, miękkość silikonu na brodawce, grubość silikonu na otoczce, podatność, sprężystość, rozmiar i inne cechy dodatkowe.
Witaj w strefie NUK MedicPro!
Osłonka brodawki sutkowej - z pomocą, ale nadal piersią
Pozytywna ocena osłonki brodawki sutkowej NUK przeprowadzona przez Ekspertów Centrum Nauki
o Laktacji w Warszawie LINK
Wskazania do stosowania kapturków laktacyjnych:
Technika stosowania:
NUK MedicPro wspiera karmienie piersią serią produktów, które pozwalają na rozwiązywanie problemów laktacyjnych. Oferuje gotowe
do użytku, sterylne, osobno pakowane osłonki brodawek sutkowych, które nadają się do ponownej sterylizacji, po dobie stosowania przez matkę karmiącą. W ofercie akcesoriów wspomagających laktację jest również zestaw muszli laktacyjnych, sterylne butelki na siarę,
do zbierania, przechowywania, mrożenia i pasteryzacji pokarmu kobiecego, woreczki na mleko matki, odciągacze pokarmu oraz wkładki laktacyjne.
Hanna S, Wilson M, Norwood S, A description of breast-feeding outcomes among U.S. mothers using nipple shields.
Kootenai Medical Center, 2003 USA.
M. Nehring-Gugulska, M. Zukowska-Rubik, A. Pietkiewicz „Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy”. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012
Breastfeed Med. 2010 Dec;5(6):309-14. doi: 10.1089/bfm.2010.0003. Epub 2010 Aug 31.
McKechnie AC, Eglash A. Nipple shields: a review of the literature.
Breastfeeding Center, Evergreen Hospital Medical Center, Kirkland USA. .Mothers' reports of the outcome of nipple shield use.