Dynamika -  zmiana pod wpływem określonej siły

 

Zjawisko dynamiki spotykamy we wszystkich dziedzinach naszego życia. W odniesieniu do materii, zjawisk, zdarzeń, procesów, ludzkich nastrojów i dźwięków. Synonimem dynamiki jest aktywność, sprawność, sprężystość, efektywność, szybkość, energia (Słownik Języka Polskiego, PWN). Pamiętajmy jednak, że wszystkie te zjawiska cechuje zmienność natężenia, od największego aż po zupełny bezwład. Dynamika nie opisuje zmian tylko po jednej stronie. Analizując zjawisko dynamiki w odniesieniu do smoczków dla dzieci - ciało i gotowość/dojrzałość dzieci do ssania smoczka -  siła, bierzemy pod uwagę zmienność stanu klinicznego dziecka, a nawet jego nastroju oraz dobór odpowiedniego smoczka, uwzględniając:  wielkość części wewnątrzustnej, konsystencję, kształt, szybkość przepływu, system odpowietrzania, oparcie dla warg, technikę karmienia i osobę karmiącą oraz sytuację w której znalazło się dziecko, interpretując jego problemy, potrzeby i priorytety. Wydaje się, że to jest właśnie użyteczność zjawiska szeroko pojętej dynamiki w karmieniu, uspokajaniu i  stymulacji dzieci. Nie da się jednym typem smoczka być wsparciem dla dziecka na każdym etapie jego karmienia czy terapii, szczególnie z myślą o dzieciach dysfunkcyjnych, przedwcześnie urodzonych, o zdrowych dzieciach karmionych piersią, u których wystąpiły przejściowe trudności i o wszystkich tych, dla których adresowane są różne techniki podaży pokarmów.

 

 

Właściwości surowców z jakich wykonuje się smoczki, a ich dynamika.

Smoczki lateksowe – dynamika płynąca z natury

 

Lateks-kauczuk - naturalny, sprężysty, elastyczny i miękki (nie mylić z wiotkością), wytrzymały na uszkodzenia, przewodzi ciepło, o niskiej elektrostatyczności. Delikatny w dotyku przypomina ludzką skórę. Jest naturalny, więc przyjazny środowisku, dlatego jest ekologicznym surowcem dla smoczków jednorazowych, których zużywa się w szpitalach ogromne ilości. Dziecko jest karmione średnio 8-12 razy na dobę. Taką techniką podaje się pokarm matki, mieszanki mleczne i inne suplementy zlecane przez lekarza neonatologa czy pediatrę. Smoczek z naturalnego lateksu, z dobrym systemem odpowietrzania, doskonale dopasowuje się do jamy ustnej dziecka, wypełnia ją równomiernie, swobodnie układa się w jamie ustnej, rozciąga w zależności od siły włożonej w ssanie (tyle ile dziecko da radę), nie powodując zbędnego nacisku, w sytuacji w której nie ma zapotrzebowania ani na nadmierny nacisk ani na nadmierny opór. Doświadczenia wyniesione ze współpracy z położnymi i pielęgniarkami oraz terapeutami pracującymi w oddziałach neonatologicznych i pediatrycznych, pozwalają na stwierdzenie, że miękki, delikatny smoczek doskonale sprawdza się u dzieci z obniżonym napięciem obserwowanym u  wcześniaków, dzieci z trudnym startem, chorych i osłabionych, po ciężkich porodach, dzieci wymagających sporadycznego dokarmienia ze wskazaniem na karmienie piersią, tak aby dziecko nawet tego nie zarejestrowało, dzieci u których wystąpił wygórowany odruch kąsania i mama odczuwa dyskomfort związany z przystawieniem do piersi oraz w każdej zdefiniowanej sytuacji, w której nie sprawdził się np. smoczek twardszy, wykonany z syntetycznych surowców lub inna technika podaży. Z relacji mam karmiących piersią, swoją delikatnością i ciepłem, smoczek lateksowy łagodzi i ułatwia moment przejścia z piersi na karmienie mieszane lub sztuczne.

 

 

Smoczki z termoplastycznego elastomeru, silikonowe – dynamika naśladująca naturę

 

Silikony – syntetyczne polimery, wykonane w najnowocześniejszej technologii. Przezroczysty (w przypadku termoplastycznych elastomerów biały, mleczny), surowiec, twardszy niż lateks, mało rozciągliwy i podatny, trwały, dzięki temu nie ulega zbyt szybko odkształceniu, wykazuje odporność na ucisk i zgniatanie, bezwonny, bezzapachowy. Cechuje go duża elektrostatyczność więc wymaga częstej dezynfekcji, zachowuje krótki czas sterylności po otwarciu opakowania, po wyparzeniu. Odporny na  działanie wysokich temperatur.Biorąc pod uwagę cechy fizyczne polimerów, producenci w drodze do uzyskania wspomnianej dynamiki wdrażają nowoczesne technologie, polegające na zastosowaniu niejednorodnych warstw silikonu/elastomeru, tak aby smoczek był bardziej sprężysty i spełnił swoje zadanie stymulujące funkcję ssania i podaż pokarmów. Doświadczenia wyniesione ze współpracy z położnymi i pielęgniarkami oraz terapeutami pracującymi w oddziałach neonatologicznych i pediatrycznych, pozwalają na stwierdzenie, że twardsze smoczki są doskonałym rozwiązaniem dla dzieci u których jest potrzeba wyrazistej, silniejszej stymulacji i aktywizacji mięśni jamy ustnej do pracy oraz dzieci w okresie przygotowania do wprowadzenia diety niejednorodnej (gryzienie, żucie). Smoczki z elastomeru (smoczki silikonowe nie występują w ofercie medycznej, jednorazowej, z uwagi na nieodnawialność) sprawdzają się w przypadku dzieci z wygórowanym napięciem w obszarze jamy ustnej, u których niepowodzeniem zakończyła się próba karmienia inną techniką podaży, u dzieci z nadmierną spastycznością stawu żuchwowo-skroniowego, wygórowaną pozycją spoczynkową języka (często spotykaną u wcześniaków,  u dzieci z zaburzeniami neurologicznymi w wyniku wad wrodzonych lub innych powikłań okołoporodowych, podawanych leków, zabiegów operacyjnych i diagnostycznych ) oraz w każdej zdefiniowanej sytuacji, w której nie sprawdził się np. smoczek miękki, wykonany z naturalnego lateksu lub inna technika podaży.

 

 

Każdy smoczek ma swoja dynamikę

 

Mówienie o dynamice smoczków ma sens jeżeli ta cecha i jednoczesna odpowiedź dziecka na tę cechę, przyczyniają się do poprawy i stabilizacji sytuacji klinicznej. Chodzi  o to aby nie zaburzać funkcji ssania, ale też o to aby stosując smoczki, wykorzystując ich cechy, stosując odpowiedni ich dobór, przyczyniać się do wydłużenia czasu karmienia piersią i  podaży pokarmu kobiecego, jest to priorytetem w Polsce i na świecie.

 

 

 

Witaj w strefie NUK MedicPro!

Dynamiczność smoczków dla dzieci

> wróć do listy