Nowy członek rodziny
Ktoś miłowany tu przyjdzie
Dobre obejmą nas ręce
I będą nasze uśmiechy
srebrnym błękitem dziecięce…
Wszystko się ku nam przybliży…
i w zachwyceniu ukaże
Dawno zgubione radości,
imiona nasze i twarze.
„Błękitna Kolęda” Jan Pietrzycki
Dzielenie się karmieniem
Macierzyństwo jest zadaniem dla dwojga. Zarówno podczas karmienia piersią jak i butelką ze smoczkiem, ojciec ma możliwość pełnego uczestnictwa w wychowaniu swojego dziecka. Karmienie butelką daje możliwości większej aktywności podczas nieobecności czy codziennym zmęczeniu partnerki, szczególnie w nocy. Wielu ojców traktuje to jako sprawdzian swojej samodzielności i kompetencji. Niemniej jednak przynosi im to wiele radości.
Czy wiesz, że...
Dobre początki to dobra przyszłość! Pierwszą i najlepszą szczoteczką do zębów jest własny, dobrze ukształtowany język. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby dziecko przechodziło przez wszystkie etapy rozwoju od karmienia piersią, smoczkiem (miękkim i twardszym), ustnikiem, łyżeczką, aż po samodzielne pobieranie pokarmów, gryzienie i żucie.
Praktyczne porady dotyczące karmienia butelką
WYBÓR MLEKA I AKCESORIA DO KARMIENIA
Należy dołożyć wszelkich starań, aby dziecko do 6 m-ca życia było karmione mlekiem matki. Karmienie za pomocą butelki to również jedna z technik podaży pokarmu kobiecego, która nie zawsze wiąże się z karmieniem sztucznym mlekiem. Mleko modyfikowane i akcesoria do karmienia muszą spełniać najwyższe standardy jakości, gwarantujące pełne bezpieczeństwo podawania i użytkowania, bez szkody dla karmienia piersią dzieci do 6 m-ca życia lub dłużej. Konieczne jest dostosowanie rodzaju mieszanki i techniki podaży pokarmów do wieku, wagi, aktywności i gotowości dziecka. Tylko tak rozumiane karmienie jest bezpieczne i redukuje współistniejące podczas rozwoju dzieci problemy. Mieszanki mleczne muszą zawierać ściśle określone proporcje składników odżywczych, białek, węglowodanów, tłuszczów, składników mineralnych, witamin i probiotyków. Nie mogą zawierać glutenu, konserwantów i sztucznych barwników. Dla najmłodszych mleko początkowe „jedynka”, potem mleko następne „dwójka”, a dla dzieci powyżej 1 roku życia „trójka”, pamiętając o mieszankach specjalistycznych. Właściwa technika podaży pokarmów jest uzależniona od wieku dziecka i jego możliwości w tym czasie. Dobry i odpowiednio dopasowany smoczek powinien pozwalać na swobodne łączenie karmienia piersią bez szkody dla laktacji. W zależności od rodzaju pokarmu należy dostosować otwór przepływowy, twardość smoczka, jego wielkość, rodzaj techniki i pozycje do karmienia.
PRZYGOTOWANIE MIESZANKI
Współczesne mieszanki mleczne zawierają czynne biologicznie składniki, zbyt gorąca woda użyta do sporządzenia mleka je niszczy. Bezpieczna temperatura wody to ok. 36–37ºC - temperatura nie może przekraczać 38 ºC . Wodę należy jednak najpierw zagotować, a potem schłodzić. Na każdym opakowaniu mleka jest zamieszczona instrukcja. Aby przygotować odpowiedni roztwór i uniknąć późniejszych dolegliwości u dziecka należy bezwzględnie jej przestrzegać, pamiętając o higienie akcesoriów do karmienia i czystości rąk. Temperatura pokarmu przeznaczonego do podania dziecku powinna być zbliżona do temperatury ludzkiego ciała, dlatego przed przystąpieniem do karmienia należy sprawdzić temperaturę pokarmu na wewnętrznej stronie swojego nadgarstka. Niewykorzystanych resztek mleka nie wolno ponownie podgrzewać, należy je wylać.
STERYLIZACJA I HIGIENA
Jeśli chcesz, aby akcesoria do karmienia służyły Ci długo, pamiętaj o odpowiedniej dezynfekcji i sterylizacji. Przedłuża to bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Na rynku istnieje bogata oferta płynów do mycia, których receptura oparta jest na naturalnych składnikach. Istnieją również sterylizatory, np. mikrofalowy czy parowy. Pamiętajmy, ze matowa butelka z przebarwieniami i zarysowaniami, czy wiotki, sklejający się i przebarwiony smoczek to akcesoria do natychmiastowej wymiany.
Porady na problemy w karmieniu butelką
Co robić, kiedy Malec ulewa pokarm,
nawet długo po posiłku?
Noworodek ulewa pokarm często i zwykle jest to związane z niedojrzałością układu pokarmowego, stabilizacją funkcji ssania i czynności pokarmowych. Rób przerwy w karmieniu, pionizuj dziecko, karm w pozycji bocznej wysokiej, małymi porcjami, smoczkiem o małym otworze przepływowym. Porozmawiaj z lekarzem pediatrą lub położną o karmieniu, czy rodzaju mieszanki na te dolegliwości.
Co robić, gdy dziecko cierpi
na kolki i bóle brzuszka?
Jednym z elementów redukcji kolki i bólów brzuszka jest dobór właściwej mieszanki wzbogaconej w probiotyki, oraz smoczka z aktywnym, antykolkowym systemem odpowietrzania i otworem przepływowym pozwalającym na swobodne i płynne ssanie. Unikaj zbyt ciepłego mleka, sprawdź czy prawidłowo je przygotowujesz. Podczas karmienia zmieniaj bok na którym karmisz, pionizuj dziecko po jedzeniu. Nie karm dziecka kiedy płacze i nie chce jeść.
Co robić, kiedy Malec krztusi się
podczas jedzenia?
Prawidłowa technika karmienia może zdziałać cuda. Ułóż dziecko w pozycji wysokiej. Butelkę trzymaj prostopadle do głowy dziecka, punktem podparcia powinna być górna warga. Kieruj smoczek w stronę podniebienia i poczekaj aż dziecko dociśnie żuchwę. Dopasuj otwór przepływowy smoczka do możliwości dziecka. Dynamika i siła ssania u każdego dziecka jest inna, dlatego przy wyborze smoczka nie zawsze kieruj się wiekiem dziecka, weź również pod uwagę wagę, aktywność i problemy, które chciałabyś zredukować.
Co robić, jeśli dziecko nagle odmawia
jedzenia o stałych porach?
Musimy pamiętać, aby karmić nasze dziecko wtedy, kiedy swoim zachowaniem mówi nam, że chce jeść. Apetyt Malucha zmienia się wraz z wiekiem i w zależności od samopoczucia. Czasem jest w stanie zjeść dużo, a innego dnia mniej. Nie należy się tym martwić. Kiedy zauważasz, że dziecko nie ma już ochoty jeść, nie zmuszaj go do tego. Jeśli stale przybiera na wadze, nie masz się czym martwić.
Czy budzić Malca na karmienie,
jeśli przesypia całą noc bez pobudek?
Niemowlę do 3 m-ca życia powinno być karmione przynajmniej 8 razy na dobę, nie zapominając o karmieniu nocnym. Wraz z wiekiem i wprowadzaniem innych pokarmów należy rezygnować z karmienia nocnego, więc 5-6 godzinne okresy przesypiania są prawidłowe. Jeśli dziecko przybiera na wadze, moczy pieluszki, robi kupki, jest aktywne, nie ma podstaw do niepokoju.
Co robić, kiedy dziecko podczas karmienia
jest nerwowe i się wierci?
Zwykle głodne dziecko płacze głośno i chce się szybko najeść, dlatego początkowe ssanie jest najsilniejsze. Sprawdź czy smoczek, za pomocą którego karmisz jest odpowiednio miękki (szczególnie dla dzieci wczesnych), z optymalnym otworem przepływowym. Pamiętaj, nie karm dziecka w napiętej atmosferze, karm z uśmiechem, dziecko uczy się przez naśladownictwo.
Co robić, kiedy Maluch kręci nosem
na nową mieszankę?
Dziecko przyzwyczaja się do smaku i zapachu mleka, które mu podajesz. Dlatego jeżeli jest konieczność zmiany mieszanki z powodu dolegliwości, w pierwszej kolejności zastosuj jedną z mieszanek specjalistycznych tej samej firmy, co znane już dziecku mleko początkowe. Dopiero po wykorzystaniu możliwości jednej marki rozważ stopniowe wprowadzenie innej.
Co robić, kiedy dziecko domaga się butelki
kilka razy w nocy?
Zawsze kiedy mamy aktywne dziecko w nocy, należy przeprowadzić analizę tego, co się dzieje w dzień. Czy podajemy wystarczającą ilość i dobrą jakość mieszanki, czy dziecko podczas dnia ma przerwy na odpoczynek i ciszę. Można rozważyć wzbogacony ostatni posiłek przed snem, przesunąć porę ostatniego karmienia. Czasem nie jest to głód, ale pragnienie, przygotujmy więc wodę lub niesłodzoną herbatkę.
Najlepsze pozycje do karmienia butelką
Siedząca
Klasyczna, najczęściej wybierana. Usiądź wygodnie, ułóż główkę dziecka w zagłębieniu łokcia lub podtrzymuj na dłoni, pośladki dziecka oprzyj się o jedno udo, plecy o drugie.
Boczna
Polecana przy ulewaniu. Usiądź na podłodze, plecy oparte o ścianę, nogi zgięte w kolanach. Dziecko ułóż na boku na jednym udzie, główka i plecy oparte o drugie udo, a pośladki dziecka o swój brzuch.
Frontalna
Polecana przy słabym ssaniu i konieczności poprawy techniki ssania. Usiądź na podłodze, plecy oparte o ścianę, nogi zgięte w kolanach. Dziecko ułóż na udach, główka i kręgosłup dziecka prosto i symetrycznie, pośladkami oprzyj je o swój brzuch.
Samodzielna
Pozycja sprzyjająca wydajnemu oddychaniu, ssaniu i swobodnemu ruchowi rąk. Tułów i główka dziecka tworzą jedną, prostą linię. Polecana również przy karmieniu nieco starszego dziecka, pozwala na samodzielne podtrzymywanie butelki i zabawę poznawczą.
Zakończenie karmienia butelką
Koniec karmienia butelką to zarazem początek kolejnego etapu w pielęgnacji i wychowaniu naszego dziecka. Należy pamiętać, że zdrowe dziecko, które ukończyło 1 rok życia powinno jeść wszystko. Czas wprowadzania pokarmów niejednolitych, czyli wprowadzenia obowiązującego kalendarza żywienia, to nauka smaków, kolorów, zapachów potraw, czas nauki samodzielnego jedzenia i kształtowania rodzinnych rytuałów wspólnie spędzanego czasu.
„WIĘŹ DAJE SIŁĘ” (dr. Evelin Kirkilionis)
Poradnik na temat karmienia butelką przygotowany przez zespół NUK we współpracy z ekspertami do spraw żywienia dziecka i rozwoju jamy ustnej. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących karmienia dziecka zalecamy, aby skonsultować się z lekarzem pediatrą lub położną.
Pamiętaj!
Podczas karmienia zawsze układaj
główkę dziecka wyżej, niż jego tułów!