Teraz my chcemy Was inspirować przez 60 dni. Bądźcie razem z nami. Codziennie na naszej stronie nowa inspiracja dla Ciebie i Twojego Maluszka :)

 

Rodzinna rymowanka

 

Pamiętasz, jak uczyłaś się wierszyków w szkole? Albo jak układałaś swoje wiersze do pamiętnika i Złotych Myśli? Wprawdzie Maluszek jest jeszcze za mały aby uczyć się wierszyków, ale bardzo chętnie posłucha Twoich! Przypomnij sobie te dawne czasy – ułóż prostą i króciutką rymowankę. Niech to będzie historyjka o Was
i o Waszej rodzinie :)


Na przykład:
Mama wie, że jej Maluszek
szybko zaśnie gdy mu wypełni brzuszek!

 

 

16 maja

Kąpiel to doskonała okazja do zabawy. Przeznaczcie dzisiaj 5 minut więcej na kąpiel i wykorzystajcie je na zabawy w wodzie.

Usiądźcie razem w wygodnej pozycji. Podnieś do góry swój palec i udawaj nim latającą pszczółkę, oczywiście nie zapomnij o efektach dźwiękowych :) Bzy, bzy, bzy to dźwięki, które zwykle wzbudzają zainteresowanie Maluszków. Zataczaj palcem kółeczka. Posadź pszczółkę na policzku dziecka i delikatnie je połaskocz. Jeżeli Twój Maluszek jest troszkę starszy możecie razem udawać pszczółki.

 

Bańki mydlane to dla Maluszka taka mała magia.

A jak wiadomo każdy lubi czary... :)

Ułóż wygodnie Malucha w leżaczku lub na kocyku i puszczaj nad nim bańki mydlane.

Rowerek to doskonały pomysł, na zabawę ruchową.

Możesz delikatnie zginać na przemian nóżki dziecka udając jazdę na rowerku. Recytując wierszyk:
Jedzie rowerek na spacerek,
Jaki z tyłu ma numerek?
Raz, dwa, trzy
Na rowerku jedziesz Ty!

 

Zróbcie sobie dzisiaj małe święto :)

Często po położeniu Maluszka biegniesz sprzątać, gotować, nadrabiasz wszelkie zaległości. Dzisiaj połóżcie się razem spać i zaśnijcie przytuleni.

Miny, które potrafimy zrobić są nieskończonym źródłem zabawy dla Maluszka. Pobaw się dzisiaj z Dzieckiem robiąc różne miny i sprawdź, która go najbardziej rozśmiesza. Przy okazji może będziesz miała kolejnego asa w rękawie na gorszy humor swojej Pociechy.

Usiądźcie razem przed lustrem. Zobacz jak reaguje Maluszek gdy uśmiechasz się, robisz miny, wkładasz zabawne nakrycia głowy sobie i jemu. Pokazuj palcem na Maluszka, mówiąc jego imię.

Maluszek codziennie poznaje wiele rzeczy, świat jest przecież pełen nowości. Jednak wiadomo, że wszystko najfajniej odkrywa się razem z rodzicami. Poznajcie dzisiaj swoje twarze. Dotykajcie poszczególnych części twarzy i nazywajcie je. Możecie też zamiast dotykania dawać buziaka w nosek, uczy, oczka, policzki, czółko. 

Wszystko co znajduje się w domu może stanowić doskonały materiał edukacyjny dla Maluszka. Zróbcie sobie dzisiaj dzień dużych i małych rzeczy. Bawiąc się, jedząc, chodząc po domu widzicie wiele przedmiotów. Dzisiaj określaj Maluszkowi rzeczy, które widzicie czy są duże czy małe: mały kubek, duży stół, mały misiu, duża wanna :)

Świat za oknem to dla Dzieci coś fascynującego. Większość Maluszków po prostu uwielbia przez nie wyglądać i obserwować świat. Sprawdźcie dzisiaj wspólnie co widać poprzez każde z waszych okien. 

Niech w Waszym domu rozlegną się dzisiaj brawa. Nagradzajcie się za wszystko brawami, za każdy mały sukces Maluszka, a może zrobienie po prostu czegoś miłego. Pamiętaj, że Mama i Tata również zasługują na brawa :)

Masz swoją ulubioną piosenkę? Podziel się nią ze swoim Maluszkiem. Zobacz jak reaguje, czy mu się podoba. Jeżeli słuchałaś jej często w ciąży piosenka może wydać się Dziecku znana i bliska. Może podzieli Twój gust muzyczny :)

Przeczytaj dzisiaj na głos Maluszkowi fragment książki, którą aktualnie czytasz lub swojej ulubionej pozycji literackiej :) Dziecko uwielbia słuchać Twojego głosu, na pewno sprawi mu to przyjemność. Tobie również, w końcu to Twoja książka :)

Jesteście jedną drużyną. Dziś świętujecie ten fakt tym samym kolorem koszulek :) Warto zrobić sobie zdjęcie na pamiątkę.

Zabawa, w którą można się bawić niemal wszędzie: w domu, w samochodzie, na spacerze. Powtarzaj wydawane przez Dziecko dźwięki. Może to dopiero pierwsze literki, a może już wyrazy - najważniejsze jest, że porozmawiacie w języku Pociechy :) Możesz również zachęcić Maluszka, by powtarzało dźwięki wydawane przez Ciebie.

Zwykle przedmioty, rzeczy codziennego użytku przekształcone w zabawkę dają najwięcej radości. Pobaw się dzisiaj z Dzieckiem robiąc z jego skarpetki gadającego i ruszającego się stworka. Pamiętaj, że małe zabawne stworki lubią podszczypywać i łaskotać Maluszki :)

Każdego dnia dajemy naszym Maluszkom wiele buziaków. Buziak jest dobry na wszystko: na pobudkę, w nagrodę, na siniaka, bez okazji, na dobranoc. Dzisiaj niech każdy buziak w Waszym domu będzie podwójny :) cmok i cmok :)

Wiemy, że uwielbiasz robić zdjęcia swojemu Maluszkowi :) A czy często robicie sobie wspólnie fotki? Najprostszym sposobem jest selfik :) Wystarczy telefon i Wasze dobre humory. Dziś zróbcie sobie kilka wspólnych selfików, to wspaniała zabawa i pamiątka.

Wieczorem warto wprowadzać zabawy wyciszające, które przygotują Maluszka do snu. Dzisiaj zaprezentuj Dziecku w jego sypialni mini efekty świetlne. Zgaś światło, połóż się obok dziecka na łóżku lub podłodze. Latarką „puszczaj zajączki" na ścianie i suficie. Zataczaj małe i duże kółka, raz wolno, a raz szybko.

Weź łapki Maluszka w swoje dłonie i mówiąc „kizia mizia” głaszcz raz siebie, raz Maluszka po twarzy.

Co któryś raz podczas kiziania twojej twarzy rób „apsik”. Taka zabawa na pewno rozśmieszy Maluszka i będzie oczekiwał na kolejne psiknięcia :).

Wybierz dzisiaj jedno zwierzątko, o którym będziesz opowiadać Maluszkowi przez cały dzień. Może kura, kaczka, krowa? Zastanów się, co może być najatrakcyjniejsze dla Twojego Dziecka. Wydawaj dźwięki, pokazuj jak się porusza. Wykorzystując naturalne czynności, które wykonujecie możesz opowiadać jak robi to wybrane zwierzątko np. co je, gdzie śpi :)

Sprawdzaliście już razem czy w Waszym domu jest gdzieś echo? :) Jeżeli nie to dziś jest wspaniała okazja, by wspólnie go poszukać. Jeżeli pomimo starannych poszukiwań, nigdzie nie znajdziecie echa, to jako rekompensatę poszukiwań weźcie naczynka i pobawcie się w mini echo :)

 

Zabawa w literki to fajny pomysł na edukację troszkę starszego Maluszka, a także na zabawy dźwiękowe dla Maleństwa. Zabawa będzie ciekawym urozmaiceniem dzisiejszego dnia, nie tylko dla Dziecka, ale również dla Ciebie :) A jak ananas, B jak butelka, C jak cytryna, D jak drabina.

Czy wiesz gdzie Twój Maluszek ma łaskotki? Może stópki, paszki, szyjka, brzuszek? Odkryj dzisiaj gdzie Twój Skarb ma łaskotki. Możesz po kolei wędrować paluszkami po całym ciele Maluszka i mówić: Gdzie są psotki łaskotki? Tutaj, a może tutaj? Gdy zobaczysz, że Dziecko reaguje, to z wielką radością oznajmij: ooo tutaj są psotki łaskotki :)

 

Drodzy Rodzice,

przedstawione przez nas inspiracje, muszą odpowiednio zostać dostosowane do wieku Maluszka. Zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo Dziecka, dostosowanie zabawy do możliwości wiekowych i chęć Maluszka do udziału w danej inspiracji. Mamy nadzieję, że będziecie się z nami dobrze bawić codziennie wykonując jedną NUKową inspirację. Inspirujemy Was przede wszystkim do dobrej zabawy z Waszymi Pociechami i mile spędzonego wspólnie czasu. Jednocześnie chcąc zwrócić uwagę, że każda chwila spędzona z Dzieckiem jest dla niego ogromną wartością.

 

zespół NUK

Zaśpiewaj Maluszkowi dzisiaj kołysankę do snu. Jeżeli nie pamiętasz żadnej konkretnej, mogą to być po prostu sylaby, mruczenie w wybranej melodii. La la li li, La la li li, będziemy się słodko tulili, aaa, aaa zaraz zamkniesz swoje oczka :) To bardzo proste. Nie musisz być ani poetką, ani wokalistką by przyjemnie ukołysać Pociechę do snu.

Bycie Mamą to najbardziej złożony, wielotematyczny i wielozadaniowy „zawód" na świecie. Bycie Mamą to trudne, ale jakże wyjątkowe i niepowtarzalne zadanie.

Dziś inspirujemy Cię do tego żebyś wypisała sobie na karteczce 5 rzeczy, które najbardziej kochasz w byciu Mamą. Zapisz sobie również na karteczce datę oraz wiek swoich Pociech. To wspaniała pamiątka, teraz, za kilka dni, miesięcy i lat. 

 

W zależności od rodzaju muzyki ta inspiracja może być okazją do wesołej zabawy na dzień dobry lub do wyciszenia przed snem. Weź Dziecko na ręce i kołysz się w rytm wybranej melodii. Zmieniaj pozycję ułożenia Malucha - trzymaj go raz na jednym, raz na drugim ramieniu, a potem na leżąco - opartego na Twoim przedramieniu, tak aby mógł zobaczyć świat z wielu perspektyw.

Poszukaj w domu 5 ciekawych przedmiotów, których jeszcze nigdy wcześniej nie widziało Twoje Dziecko. Wybierając przedmioty zwróć uwagę na to, żeby były różnorodne. Pokaż mu je wszystkie i wytłumacz do czego służą na co dzień i do czego innego mogą służyć. Pamiętaj, że Maluszek rozumie dużo więcej niż nam dorosłym się wydaje, poza tym uwielbia słuchać gdy mu opowiadasz :) 

 

Maluszki mają wyjątkowo słodkie nóżki do wycałowania. Dziś niech mają swoje święto
i opływają w całusach. Pamiętaj, że taka zabawa

to również wspaniały moment na edukację Dziecka. Buziak w lewą nóżkę, buziak w prawą nóżkę, buziak w stópkę, buziak w kolanko, buziak w łydeczkę :) Na pewno nie zabraknie Ci buziaków na cały dzień.

 

Cieniutką pieluszką tetrową na krótką chwilę przykryj buzię dziecka i zapytaj gdzie jest moje maleństwo? Po chwili zdejmij pieluszkę z radosnym okrzykiem „A kuku". Nawet jeżeli bawiłaś się już w tą zabawę wielokrotnie to pamiętaj, że Maluszki po prostu to uwielbiają, poza tym zawsze możesz pokazać się Maluszkowi z innej perspektywy, na przykład do góry nogami, albo w między czasie założyć coś śmiesznego na włosy :)

 

 

Nosek o nosek, tak trze na rozgrzewkę każdy mały eskimosek :) Pocieraj delikatnie swoim noskiem o nosek Maluszka, mówiąc radośnie: „noski eskimoski", po chwili oddalaj na kilka sekund twarz i wykonuj czynność ponownie. Zabawa powinna dostarczyć dużo radości Maluszkowi.

 

Twoje Dziecko uwielbia spędzać z Tobą czas.

To dla niego najlepszy prezent. Postaraj się dzisiaj poświęć Maluszkowi więcej uwagi niż zwykle.

Odłóż mycie nauczyć, pranie, sprzątanie i inne obowiązki. Jeden dzień na pewno mogą poczekać :) Dzisiaj po prostu poświęćcie czas tylko sobie.

 

 

Wyrażanie emocji jest bardzo ważne. Pokaż Maluszkowi jak to robić. Taki dzień będzie również odkrywczy dla Ciebie – zwrócisz uwagę jak wiele przyjemnych rzeczy dzieje się każdego dnia obok Ciebie :) Lubię, gdy się do mnie przytulasz. Lubię, gdy tak pięknie zjadasz obiadek. Lubię, gdy klaszczesz w dłonie. Lubię, gdy razem tańczymy. Lubię, gdy wychodzimy na spacer.

 

Czy wiesz jak co potrafi Twój język? Pobawcie się dzisiaj Waszymi językami. Jeżeli Twój Maluszek jest jeszcze za mały by chociażby wytykać swój język, może po prostu obserwować co potrafi Twój język, jakie przybiera kształty :) Wytknij język, podnieś go do góry, pomachaj nim szybko w górę i w dół, zwiń w rulonik, dotknij nim własnego nosa… potrafisz tak? :)

 

 

Grzechotki można zrobić z wielu przedmiotów. Świetnie sprawdzą się butelki po wodzie mineralnej. Do jednej wsyp większe ziarna np. kawę, do drugiej mniejsze np. gorczycę, do trzeciej włóż coś kolorowego i lekkiego np. wstążki :)

W butelkach nie może być za dużo ziarenek,

tak aby nie były one za ciężkie dla Maluszka.

Przed zakręceniem wlej kroplę kleju do zakrętki.

Wyszukaj dzisiaj zdjęcia najbliższych: rodziny lub Twoich przyjaciół. Pokazuj Maluszkowi palcem kto jest na zdjęciu i opowiadaj o tej osobie. Maluszek rozumie o wiele więcej, niż nam się wydaje, poza tym uwielbia kiedy mu opowiadasz. Może słuchać Twojego głosy, który bardzo lubi.

 

 

Czasami możesz mieć inne wrażenie, szczególnie podczas gorszych dni Maluszka, ale pamiętaj
- ZAWSZE GRACIE DO TEJ SAMEJ BRAMKI
i jesteście jedną drużyną :) Ubierzcie sobie dzisiaj koszulki w tych samych kolorach i zróbcie wspólne zdjęcie. Możecie też nadać nazwę swojej drużynie, a nawet ustalić Wasz okrzyk :)

Poszukajcie dzisiaj okrągłych przedmiotów w domu. Zależnie od wieku Maluszka, możecie zrobić to razem lub wcześniej sama przygotuj różne przedmioty, które mają w sobie kształt kółka. Pokazuj je Dziecku osobno
i razem w grupie, opowiadając o przedmiotach zaznaczaj przede wszystkim ich kształt. Możesz dodawać proste opisy dotyczące koloru, wielkości.

 

 

Dzisiaj zróbcie sobie małe SPA. Masuj różne części ciała Maluszka. Zmysł dotyku jest pierwszym zmysłem, który się u niego rozwija – to dzięki niemu zdobywa pierwszą wiedzę o świecie! :) Możesz przy tym wykorzystywać różne wierszyki, które rozbawią Maluszka. Pada, pada deszczyk...  Czy czujesz dreszczyk?

Na pewno wielokrotnie przybijałaś piątkę. Dlaczego nie zrobisz tego z Maluszkiem? Niech pozna w końcu ten fajny gest :) Możecie wprowadzić taki zwyczaj: przybijanie piątki przy każdym małym i wielkim sukcesie. Udało się Wam wrzucić pierwszy klocek do sortera
- przybijcie piątkę! Udało się Wam zjeść cały obiadek

- przybijcie piątkę!

 

 

Zabawa w przebieranie to zawsze wielka frajda, szczególnie jeżeli Dziecko może pomieszać

w Twoich rzeczach. Pokaż mu dzisiaj różne części Twojej garderoby: ubrania o różnych wzorach

i fakturach, nakrycia głowy, rękawiczki, biżuterię.

Sprawdź jak reaguje, co wzbudza jego ciekawość. Przy okazji będziesz miała szansę przejrzeć

co masz w szafie :)

 

Mówisz Twojemu Maluszkowi, że go kochasz? Dziś powiedz mu to jeszcze raz. I jeszcze! :) Wiele z nas, Mam, najchętniej mówiłoby to Dziecku co chwilę, tak jesteśmy w nich zakochane. Zrób jeden dzień, kiedy nie będziesz się w tym ograniczać :)

 

 

Ile łyżeczek Malec ma na stoliku? Ile jest kropek

na jego szaliku? A ile oczków ma Mama?
Licz z Maluszkiem wszystko, co Was otacza i ucz go pierwszych cyfr! :) Nigdy nie jest za wcześnie, szczególnie jeżeli dobrze się przy tym bawicie.

 

Najlepszymi zabawkami są przedmioty codziennego użytku. Daj Maluszkowi do rączek drewniane łyżki. Pokaż mu, że można nimi stukać w blat stołu, w garnki albo w poduszki. Zachęć go do bębnienia, sprawdzenia jakie dźwięki wydają różne przedmioty :) Jeżeli Twój Maluszek jest jeszcze zbyt mały, aby samodzielnie grać, zaprezentuj jemu swoje talenty bębniarskie :)

 

 

W przysłowiach jest sporo prawdy! Oczywiście mówi ono o pewnej przenośni,ale takie prawdziwe czubienie się też jest fajne – zwłaszcza z kimś,

kto jest dla nas bliski. Czubiłaś się już ze swoim Maluszkiem? Na pewno sprawi mu to dużo przyjemności! To miła odmiana dla niego
i dla Ciebie, porozmawiać dzisiaj w trochę inny sposób :)

 

Wydrukuj swoje zdjęcia z czasów gdy byłaś młodsza i opowiedz Maluszkowi o sobie. Co lubiłaś robić? Jaka była Twoja ulubiona potrawa? Jak wyglądałaś? Jak spędzałaś wolny czas? Niech pozna trochę swoją mamę i czegoś się o niej dowie :) Może opowiesz mu też, jak poznałaś tatę?

 

 

Pierwsze lata życia Maluszka mijają bardzo szybko, jednocześnie są bardzo intensywne. Każdego dnia dzieję się w Waszym życiu bardzo dużo, dlatego warto tworzyć pamiątki. Zrób dzisiaj Maluszkowi zdjęcie w czymś, co należy do Ciebie. Najlepiej niech to będzie coś, co pokaże jaki jest malutki. Może Twoja koszulka, czapka, krawat taty, a może but? 

Od momentu, kiedy w Twoim życiu pojawił się Maluszek każdy dzień i noc kręcą się wokół niego. Każdy jednak potrzebuje chwili tylko dla siebie. Oczywiście nie chwili przy prasowaniu, sprzątaniu, praniu :), ale przy czymś, co sprawi Ci naprawdę wielką przyjemność. Zastanów się co lubiłaś robić wieczorami, gdy na świecie nie było jeszcze Twojej Pociechy. Kiedy Maluszek już uśnie zrób dzisiaj coś tylko dla siebie.

 

 

Dla Twojego Maluszka jedzenie to nie tylko codzienna czynność, ale również niezła zabawa – każda Mama o tym wie :) Dziś zróbcie razem coś kreatywnego z jedzeniem. Macie wiele możliwości :) Możesz narysować coś na jedzeniu (świetna do tego będzie kaszka), ułożyć z jedzenia jakieś zwierzątko, twarz, ciekawy kształt (świetne do tego będą pokrojone owoce lub warzywa).

Czas po kąpieli to doskonały moment by wycałować całego Maluszka :) Dzisiaj pobawcie się w buziaki
od stóp do samej głowy. To wspaniała zabawa zarówno dla Ciebie, jak i dla Dziecka. Buziaki mogą być wyciszającym relaksem przed pójściem spać.
Buziak w stópkę, buziak w brzuszek, buziak w szyjkę :*

 

 

Nie tylko zdjęcia mogą być wspaniałą pamiątką. Zmierz dzisiaj Wasze dłonie i stopy. Zapisz wraz z datą na karteczce i zachowaj na pamiątkę. Jeżeli Maluszek jest już na tyle duży postaraj mu się pokazać jaka jest różnica pomiędzy Wami przykładając i porównując jego i Twoją dłoń.

Zróbcie sobie dzień, w którym na pierwszym planie jest rodzina. Wspólny spacer, przytulanki z tatą, czy mama całująca brzdąca w czółko. Dzień pełen bliskości
i miłości.

 

inspiracja Mamy - Kasi Kopery

 

 

Pokazywałaś już Maluszkowi, że palcami można pstrykać? Pokaż mu jak to działa. Mów przy tym: pstryk, pstryk. Potem dołącz drugą rękę, próbując wypstrykać jakiś rytm. Może nawet dołączysz
do tego śpiewanie? Jest tyle fajnych dziecięcych piosenek! W pierwszych latach życia Maluszek jest bardzo wyczulony na muzykę – można go nią uspokajać albo zabawiać :)

Dziś Dzień Taty. Uczcijcie ten dzień, robiąc zdjęcie Maluszkowi, na którym będzie miał ze sobą (lub na sobie) rzecz należącą do Taty: może to być na przykład jego czapka, kapelusz, krawat… a może ulubiona koszulka? :) Jeśli Taty Maluszka z jakiegoś powodu nie może być na zdjęciu, niech to będzie mężczyzna Twojego życia - może Twój własny Tata? Na pewno bardzo się ucieszy z tego, że może być z Maluszkiem :)

 

Mamy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
Czy Maluszek lubi kopać? Dziś niech zostanie na chwilę piłkarzem :) Pozbieraj po domu różne piłki: duże i małe, miękkie i twarde. Pokazuj je Maluszkowi, dotykajcie je, opowiadaj o nich.
W zależności od wieku Maluszka możesz dać mu je do kopania na leżąco lub stojąco. Niech pozna siłę i możliwości swoich nóżek.

Była piąteczka, a dziś czas, by Maluszek nauczył się żółwika :) To też bardzo fajny i modny gest. Przybijcie sobie piąstki, mówiąc „żółwik!” w chwili, gdy coś się uda: kiedy szybko się ubierzecie, kiedy w radiu poleci fajna piosenka, albo kiedy stanie się coś zabawnego. Można też to zrobić na przywitanie z nowymi osobami. Takie drobne gesty budują więź między Tobą, a Maluszkiem – warto więc jak najczęściej z tego korzystać :)